Odciągi łańcuchowe – jak je dobrać i użytkować?

W przemyśle ciężkim odciągi łańcuchowe są niezwykle ważnym elementem, który wykorzystuje się przy transporcie różnego rodzaju ładunków. Ze względu na swoją bardzo trwałą konstrukcję sprawdzają się one przy wielu zadaniach i zapewniają maksymalne bezpieczeństwo. Na co zwracać uwagę przy wyborze właściwych odciągów łańcuchowych i jakie są najważniejsze kwestie związane z ich użytkowaniem?
Wybór prawidłowych odciągów łańcuchowych
Tak jak w przypadku wszystkich innych narzędzi stosowanych w przemyśle, odciągi łańcuchowe również muszą spełniać normy, jakie są odgórnie narzucane przez instytucje zajmujące się standaryzacją. Między innymi dlatego wszystkie elementy łączące i skracające w odciągach łańcuchowych muszą mieć komponenty zabezpieczające, takie jak zatrzask, który automatycznie będzie blokował przesuwanie się łańcucha. Normy te dotyczą przeważnie przedmiotów klasy 8, jednak większość producentów oferuje lepsze wyższe stopnie, które – w zależności od rozmiaru – mają większą zdolność mocowania.
Odciągi łańcuchowe są dostępne w różnych konfiguracjach, dzięki czemu firma zainwestować w taki sprzęt, który będzie jej faktycznie potrzebny. Wybór powinien rozpocząć się od oceny obciążenia, a wymaganą siłę mocowania należy obliczyć zgodnie z PN-EN 12195-1:2010. Kolejnym istotnym punktem są punkty mocowania – ich liczba i wytrzymałość.
Bezpieczne stosowanie odciągów łańcuchowych
Odciągi łańcuchowe zostały zaprojektowane tak, aby chronić ładunki i nie powinny być używane do tego, by je podnosić. Nie można również modyfikować samodzielnie tego sprzętu i np. łączyć dwóch odciągów. Kategorycznie trzeba też zaprzestać ich wykorzystywania, jeśli wystąpią jakiekolwiek odkształcenia na ogniwach lub uszkodzą się złączki.
Odciągi łańcuchowe są dość prostym sprzętem w użytkowaniu, jednak niewielki błąd wystarczy, nie zabezpieczyły one odpowiednio całego ładunku. Należy więc pamiętać o tym, aby zawsze:
- sprawdzić mocowanie łańcucha przed użyciem;
- obliczyć wymaganą wytrzymałość dla wybranego zadania oraz transportowanego ładunku;
- wybierać takie odciągi łańcuchowe, które poradzą sobie z danym obciążeniem – nie przekraczać masy krytycznej;
- upewnić się, że punkty mocowania w pojeździe lub na ładunku są na optymalnym poziomie;
- chronić, w miarę możliwości, zarówno mocowania, jak i sam łańcuch przed działaniem promieni słonecznych, chemikaliów, wilgoci, kurzu oraz brudu;
- sprawdzić, czy odciągi łańcuchowe są prawidłowo napięte;
- zachować ostrożność podczas zwalniania blok zabezpieczających – ładunek może stać się w tym momencie niestabilny.