Znaczniki RFID
Znaczniki RFID, zwane inaczej tagami RFID, wykorzystywane są do automatycznej identyfikacji towarów, dokumentów, opakowań czy miejsc składowania. Często używane są w bardziej złożonych systemach logistycznych, gdy wymagane jest spełnienie takich warunków, jak odczyt przez opakowanie, możliwość zmiany informacji o towarze lub duża odporność mechaniczna etykiety.
W zależności od tego, jaki rodzaj przedmiotu będzie oznaczany, znaczniki mogą występować w różnych rozmiarach, kształtach oraz mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykany to papier lub tworzywo. W znaczniki RFID wbudowane są microchipy, które dzielą się na tagi tylko do odczytu, czyli takie, gdzie możliwy jest jedynie odczyt wcześniej zapisanej informacji oraz na tagi do odczytu i zapisu danych, gdzie poza odczytem możliwa jest także zmiana oraz zapis nowej informacji.
Czym jest tag RFID?
Znaczniki RFID to elektroniczny układ, który wyposażony jest w chip, pamięć oraz antenę. Odczyt tagu RFID dokonywane jest przez łącze radiowe, za pomocą czytnika RFID. Zastosowanie różnej technologii sprawia, że odczyt tagu wynosi od kilku centymetrów do kilkunastu metrów. W momencie, gdy następuje odczyt, znacznik transmituje do czytnika dane, przechowywane w swojej pamięci. Dane najczęściej zawierają unikalny numer seryjny, który pozwala na identyfikację towaru. Można spotkać także tagi o większej pojemności, z możliwością programowania przez czytnik, dzięki czemu istnieje możliwość przechowywania zmiennych informacji, np. data ostatniego użycia opakowania lub masa palety.
Rodzaje znaczników RFID
Tagi RFID dzielimy w zależności od tego, czy posiadają własne źródło zasilania. Dzięki temu wyróżniamy znaczniki: aktywne, semipasywne oraz pasywne. Znaczniki aktywne i semipasywne wykorzystują zewnętrzne źródło zasilania, np. baterie, która wzmacnia sygnał wysyłany z czytnika. Tagi pasywne używają do wysyłania sygnału mocy dostarczonej z czytnika RFID. Warto wiedzieć, że w tagach mierzących temperaturę, bateria wykorzystywana jest do funkcji mierzenia temperatury rejestrowania danych o pobieranych próbkach.
W zależności od potrzeb użytkownika, tagi pasywne dzielą się na LF (pasmo niskiej częstotliwości), HF (pasmo wysokiej częstotliwości) oraz UHF (pasmo ultra wysokiej częstotliwości). Znaczniki aktywne wykorzystywane są zwykle do znakowania przedmiotów, które będą odczytywane z odległości kilkunastu metrów. Zastosowanie dodatkowej baterii może wydłużyć zasięg odczytu nawet do 100 metrów. W tagach pasywnych źródłem mocy jest czytnik. Jeszcze kilka lat temu zasięg odczytu tagów pasywnych był znacznie krótszy – wynosił ok. 6 metrów. Obecnie znaczniki pasywne mają zasięg odczytu sięgający nawet kilkudziesięciu metrów.
Decydując się na wdrożenie tagów radiowych, warto skorzystać z pomocy i porad ekspertów. Wynika to z mnogości dostępnych standardów oraz uwarunkowań technicznych samej technologii. Mimo postępów i rozwoju znaczników RFID, koszty wdrożenia tego systemu identyfikacji są wciąż droższe niż zastosowanie kodów kreskowych.