Relokacja maszyn przemysłowych
Zmiana siedziby działalności, rozbudowa zakładu lub po prostu przeniesienie się do nowej lokalizacji – to naturalna kolej rzeczy, jeśli chodzi o prowadzenie różnego rodzaju działalności gospodarczych. Aby tego dokonać, należy posiadać szczegółową wiedzę z wielu zakresów – ważna jest nie tylko logistyka, ale również dbałość o bezpieczeństwo osób prowadzących transport, jak i przewożonych sprzętów.
Przeniesienie maszyn – krok po kroku
Relokacja maszyn przemysłowych jest kompleksowym przedsięwzięciem, które wymaga nieco wiedzy oraz doświadczenia. Polega ona na demontażu oraz przewiezieniu we wskazane miejsce rozłożonych maszyn, a następnie – ich ponownym złożeniu w całość. W tym celu konieczne jest odpowiednie rozplanowanie działań logistycznych – tak, by wszystko przebiegło sprawnie oraz bezpiecznie. Demontaż maszyn musi zostać wykonany przez doświadczoną załogę sprawdzonej firmy relokacyjnej.
Należy pamiętać o zabezpieczeniu zdemontowanych elementów maszyn przed przeniesieniem ich z zastosowaniem specjalistycznych maszyn. Następnie, powinny one być odpowiednio zamocowane w pojazdach. W razie przewożenia ponadgabarytowych elementów (np. gdy miejsce ma relokacja fabryk, a nie tylko pojedynczych maszyn) – konieczne może okazać się skorzystanie z usług firmy zajmującej się takim transportem.
Jak przeprowadzić relokację maszyn?
Do tego celu wykorzystuje się dwa rodzaje sprzętu – wewnętrzny oraz zewnętrzny. Ten pierwszy jest raczej przeznaczony do użytkowania na terenie kompleksów fabryk – między innymi do podnoszenia i przewożenia towarów, a także elementów maszyn.
Jeśli zaś chodzi o transport zewnętrzny, mowa tu o specjalistycznych pojazdach przeznaczonych do przewożenia różnego rodzaju ciężkich transportów. Wśród nich można wskazać właśnie elementy maszyn czy taśm produkcyjnych. Do tego celu wykorzystuje się auta z naczepami i platformami, które mogą być zgodnie z prawem użytkowane na drogach publicznych. Ten drugi typ pojazdów jest szczególnie przydatny w przypadku przenoszenia fabryki bądź zakładu produkcyjnego na większą odległość i zakłada wynajęcie specjalistycznej firmy zajmującej się logistyką.