Radca prawny czy adwokat?
W życiu każdego człowieka lub firmy przychodzi taki czas, kiedy to trzeba skorzystać z usług oferowanych przez kancelarie prawne. Jednakże poszukując pomocy prawnej, pojawia się pewien dylemat – wybrać adwokata czy też może radcę prawnego? Warto zaznaczyć, że tylko w niewielu krajach Unii Europejskiej rozróżnia się te dwa zawody prawnicze. Na czym zatem polegają owe różnice, że tak wiele osób nie jest pewna co do słuszności swojego wyboru?
Radca prawny czy adwokat? Jakie są różnice?
Zarówno adwokat, jak i radca prawny świadczą pomoc prawną. W przypadku adwokata wykonywanie zawodu regulowane jest przez ustawę Prawo a adwokaturze. Zgodnie z ową ustawą adwokat świadczy pomoc prawną w postaci udzielania porad prawnych, sporządzania opinii prawnych, opracowywania projektów aktów prawnych i reprezentowania swoich klientów przez sądami. W przypadku radcy prawnego zasady wykonywania zawodu określane są przez ustawę o radcach prawnych, na podstawie której zajmuje się on świadczeniem pomocy prawnej – udzielaniem porad, sporządzaniem opinii, opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed sądami i urzędami. Jeszcze jakiś czas temu różnic między zawodem adwokata a radcy prawnego było więcej, gdyż radcy nie mogli występować w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Obecnie nie tylko adwokat, ale i radca prawny może zostać obrońcą swojego klienta w przypadku sprawy karnej. Może on także reprezentować klienta w takich sprawach w takim charakterze. Od roku 2007 zmieniło się to, ze radca prawny może występować także w sprawach rodzinnych, które dotyczą podziału majątku, rozwodu czy też przyznania opieki nad dzieckiem.
Gdzie zatem są te różnice? Otóż radca prawny może zostać zatrudniony na podstawie stosunku pracy, czego nie można powiedzieć o adwokacie. Prawnicy mogą wykonywać swój zawód jedynie, prowadząc działalność gospodarczą czy też będąc wspólnikiem spółki. Nie można więc spotkać się z przypadkiem adwokata będącego na etacie w urzędzie. Tak więc z prawnikiem można podpisać umowę cywilnoprawną, a z radcą prawnym umowę o pracę. Warto jednak pamiętać o tym, że chociaż radca prawny posiada uprawnienia do występowania przed sądem w roli obrońcy w przypadku procesów karnych, to jednak jest to możliwe wyłącznie wtedy, kiedy pozostaje w stosunku pracy. Uprawnienia te zostały rozszerzone wyłącznie w przypadku radców wykonujących zawód w formie kancelarii radcy prawnego czy w spółce radców/spółce adwokacko-radcowskiej.
Sztuczny podział?
Podsumowując, można powiedzieć, że dla klienta wybór między radcą prawnym a adwokatem nie ma większego znaczenia. Tak naprawdę to można by było połączyć te dwa zawody, co byłoby najkorzystniejsze dla klientów potrzebujących profesjonalnej pomocy prawnej. Część środowiska prawniczego uważa podział radców prawnych i adwokatów za sztuczny. Z dniem rozszerzenia uprawnień radców obie te profesje przestaje się znacząco różnić. W przypadku osoby chcącej zatrudnić pomoc prawną w swojej firmie, należy przejrzeć oferty radców prawnych. Z kolei do obrony w sądzie w sprawie karnej czy karnoskarbowej poleca się skorzystać z usług adwokata.