Olej przepracowany – skup i co dalej?
Zużyty olej w myśl polskiego prawa zaliczany jest do grupy tak zwanych odpadów niebezpiecznych. Oznacza to, że poważnie zagraża ludziom oraz środowisku naturalnemu. Nie oznacza to jednak wcale, że jest on bezużyteczny. Tylko gdy rzeczywiście nie nadaje się do dalszego wykorzystania, poddawany jest unieszkodliwieniu. W przeciwnym wypadku olej odpadowy stanowi cenny surowiec do produkcji olejów bazowych. Z tego powodu na rynku gospodarki odpadami funkcjonują firmy, które zajmują się skupem i odbiorem oleju przepracowanego od jednostek zobowiązanych od pozbycia się go w sposób zgodny z prawem.
Przepracowany olej pochodzący z warsztatów samochodowych, stoczni, zakładów produkcyjnych i nie tylko, stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Podlega procesowi zbiórki, transportu oraz utylizacji w myśl ustawy. Nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie skutkuje karami finansowymi. Pozbycie się odpadów olejowych to obowiązek jednostek, które je generują. Opcją dla wspomnianych przedsiębiorstw jest skup. Olej przepracowany jest przekazywany wyspecjalizowanej firmie organizującej zbiórkę. Co dzieje się z odpadem po jego odsprzedaniu?
Jak wykorzystywany jest olej przepracowany? Skup i regeneracja
Gdzie sprzedawany jest cenny surowiec? Oczywiście do rafinerii., które poddają go skomplikowanym procesom oczyszczania oraz filtracji. Kiedy proces rerafinacji dobiega końca, oczyszczony olej stanowi cenny produkt, który rafinerie dodają do olejów opałowych lub też ponownie do olejów samochodowych. Zyskują w ten sposób spore oszczędności, ponieważ olej przepracowany jest tanim i pełnoprawnym produktem do wykorzystania, pod warunkiem że zostanie poddany regeneracji zgodnie z przepisami.
Co ze zużytym olejem z gastronomii?
Nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym powstaje olej przepracowany. Skup dotyczy również olejów tak zwanych posmażalniczych, czyli zużytych olejów spożywczych. Oleje po smażeniu, pieczeniu i przygotowywaniu potraw stanowią odpad niebezpieczny i podlegają przepisom regulującym proces składowania, transportu oraz utylizacji.
Oleje posmażalnicze są przekazywane do skupu przez zakłady gastronomiczne, bary, restauracje, punkty typu fast food, jadłodajnie czy stołówki. Następnie są poddawane procesom oczyszczania i obróbki dla uzyskania półproduktu do dalszego przetwarzania na biopaliwa bądź tworzywa sztuczne. Zużyty olej roślinny po regeneracji jest stosowany między innymi w produkcji biodiesla stanowiącego mieszankę rafinowanego oleju roślinnego oraz oleju napędowego.