Laserowa korekcja soczewek, a przetworniki tensometryczne
Precyzja jest najważniejszym kryterium przy okulistycznych operacjach laserowych. Producent sprzętu medycznego TECHNOLAS Perfect Vision, zaufał niezawodności wzmacniaczy pomiarowych PMX firmy HBM przy produkcji swoich urządzeń operacyjnych. Bardzo dokładne wartości pomiarowe gwarantują bezpieczeństwo pacjenta w trakcie zabiegu operacyjnego, ponieważ każde nacięcie oka za pomocą lasera odbywa się w ściśle określonej pozycji i na właściwej głębokości.
Wykonanie płatka z powierzchownych tkanek rogówki
Podczas przygotowywania się do operacji LASIK ważne jest, aby laser femtosekundowy VICTUS® działał niezwykle precyzyjnie. Procedura stanowi wielkie wyzwanie dla technologii, dlatego dokładność danych pomiarowych jest tu kluczowym faktorem. Laser wycina mały kawałek z rogówki oka, określany jako płatek. Po jego odchyleniu, sterowana komputerowo wiązka lasera oddziałuje na głębsze warstwy rogówki. Po zabiegu pole operacyjne jest ponownie zamykane płatkiem, działającym zasadniczo jako naturalna łatka. Rogówka ludzkiego oka mierzy tylko 0,5 milimetra grubości. Laser przecina warstwę rogówki do głębokości określonej przez chirurga z zapasem jedynie µm. W tej dziedzinie niezbędna jest duża dokładność – chirurg okulista musi być zawsze pewny dokładnej pozycji ostrza.
Tensometry zapewniają bezpieczeństwo
Niezbędny dla poprawnego działania systemu jest zestaw czujników, które w niezawodny sposób zbierają i przekazują dane pomiarowe. Łączą one urządzenie laserowe z okiem pacjenta. Odbywa się to za pomocą tzw. „interfejsu pacjenta” składającego się z dwóch części: rodzaju soczewki kontaktowej, która jest przymocowana do lasera, i zacisku mocującego, który jest przysunięty do oka. Ciśnienie, z jakim rogówka jest dociskana do lasera jest dokładnie kontrolowane przez interfejs pacjenta za pomocą czujników tensometrycznych. Przetworniki ciśnienia (SG) w urządzeniu wskazują, czy prawidłowe ciśnienie jest stale utrzymywane. System akwizycji danych PMX od HBM pozyskuje sygnały z czujników i digitalizuje je, zapewniając chirurgowi, który wykonuje procedurę, pewność niezbędną do pracy w prawidłowym zakresie tolerancji błędu.
Gwarancja niezawodności systemu pomiarowego
Inżynierowie z firmy TECHNOLAS Perfect Vision, jako partnera w dziedzinie technik pomiarowych wybrali producenta o niekwestionowanym doświadczeniu w zakresie aplikacji laboratoryjnych jak i przemysłowych. PMX firmy HBM oznacza zarówno precyzję, jak i niezawodność – po części dzięki odpornej na zakłócenia technologii częstotliwości nośnej HBM (CF) i automatycznemu wykrywaniu czujników przez system TEDS. Częstotliwość próbkowania wynosi 19,2 kiloherca na kanał – dla 16 kanałów pomiarowych i 32 wewnętrznych kanałów obliczeniowych. Dzięki wysokiej szerokości pasma pomiarowego sygnały mogą być przetwarzane niezwykle szybko.