Ile trwa montaż instalacji sprężonego powietrza?
Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu odmiennych branżach przemysłu. Sprzęt umożliwiający jego uzyskiwanie można znaleźć zarówno w dużych halach produkcyjnych, jak i mniejszych zakładach. Ile czasu zajmuje montaż instalacji sprężonego powietrza? Jak dopasować urządzenia do potrzeb danej firmy?
Czym jest instalacja sprężonego powietrza?
Mianem tytułowej instalacji określane są zespoły urządzeń, których zadaniem jest wytwarzanie, a także przechowywanie oraz dystrybucja sprężonego powietrza. Ich głównym celem jest zasilanie urządzeń pneumatycznych m.in. szlifierek czy też pistoletów lakierniczych. Oprócz tego gaz ten może być użyty w m.in. formie środka czyszczącego lub jako napęd dla sprzętu medycznego. Co zalicza się do instalacji sprężonego powietrza? Głównym elementem tego rodzaju układów jest sprężarka. To właśnie ona odpowiada za wytworzenie opisywanego gazu.
Takie sprzęty jak chłodnice, filtry, separatory wody oraz osuszacze odpowiadają za uzdatnianie sprężonego gazu. Z kolei miejscem jego przechowywania są specjalne zbiorniki ciśnieniowe. Do kolejnych części zakładu gaz trafia poprzez odpowiednio poprowadzony system rur. Warto przy tym podkreślić, że można wskazać dwa rodzaje sprężarek — olejowe oraz bezolejowe. Sprzęt z drugiej z wymienionych kategorii znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie szczególnie istotna jest czystość uzyskiwanego powietrza, czyli m.in. w branży farmaceutycznej czy medycznej.
Ile wynosi czas montażu instalacji pneumatycznej?
Trudno jednoznacznie wskazać czas montażu instalacji pneumatycznej. Pojedyncze urządzenie wchodzące w skład układu może zostać zainstalowane w ciągu kilku godzin. Od czego jednak zależy, jak długo będzie trzeba czekać na założenie całego układu sprzętu odpowiadającego za produkcję sprężonego powietrza? Wpływ na niezbędny do montażu czas ma przede wszystkim liczba elementów, z których ma składać się określony zespół urządzeń. Im więcej sprzętu, tym oczywiście więcej godzin należy poświęcić na ustawienie czy podłączenie.
Montaż instalacji sprężonego powietrza będzie również trwał dłużej, jeśli fachowcy mają zająć się stworzeniem bardzo skomplikowanego układu urządzeń. Warto jednak mieć przy tym na uwadze, że to od dokładności wykonania każdej czynności zależy, jak skuteczna będzie określona instalacja sprężonego powietrza. Od czego jeszcze zależy czas potrzebny do wykonania montażu?
Na szybkość realizacji każdego zadania wpływa również doświadczenie i wiedza fachowców. To ma też istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego układu. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, aby zlecić montaż instalacji sprężonego powietrza profesjonalistom, którzy potrafią dopasować swoją pracę do potrzeb klienta oraz przedstawionego planu. Korzystając z usług sprawdzonych fachowców, zyskujemy pewność, że prace zostaną wykonane w możliwie najkrótszym czasie, a przy tym zostaną przeprowadzone z należytą dokładnością.
Co wchodzi w zakres prac montażowych?
Prace montażowe to nie tylko postawienie na hali produkcyjnej określonych maszyn i podłączenie ich do zasilania. Wśród najważniejszych zadań, jakie mają do wykonania fachowcy, są:
- doradztwo podczas wyboru odpowiednich rurociągów, co pozwala na uniknięcie zastosowania zbyt wąskich wariantów;
- sporządzanie dokumentacji projektowej;
- rozmieszczenie wszystkich urządzeń, a także zaplanowanie tras, jakimi powinno być transportowane sprężone powietrze do określonych części przedsiębiorstwa;
- stworzenie odpowiednich podpór dla rurociągów;
- połączenie urządzeń pneumatycznych z wcześniej zamontowanymi na hali instalacjami;
- pierwsze uruchomienie oraz rozruch instalacji pneumatycznej;
- przeszkolenie z używania całego zespołu urządzeń do produkcji sprężonego powietrza.
Każde z tych zadań powinno być zrealizowane przez specjalistów, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję, że cała instalacja będzie bezpiecznie i bezawaryjnie działać przez długi czas, zapewniając przedsiębiorstwu pożądaną wydajność.
Ile kosztuje instalacja sprężonego powietrza?
Podobnie jak czas potrzebny na montaż instalacji, tak cena również zależy od kilku czynników. Wpływ na nią mają: liczba urządzeń oraz skomplikowanie ich ułożenia. Podczas poszukiwania odpowiedniego sprzętu warto zwrócić uwagę na producentów, którzy oferują instalacje pneumatyczne wraz z montażem. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić. Co więcej, powoli to mieć pewność, że fachowcy doskonale znają się na urządzeniach, które montują w danej firmie.
Na cenę bez wątpienia wpływa również to, od jakiego producenta pochodzi określony sprzęt. Warto w tym przypadku pamiętać, aby zawsze stawiać wyłącznie na sprawdzonych dostawców. W innym przypadku sprzęt może nie spełnić stawianych przed nim oczekiwań lub wymagać naprawy w krótkim czasie od jego montażu. Tego wszystkiego pozwoli uniknąć wybranie instalacji sprężonego powietrza od renomowanego producenta zajmującego się dodatkowo jego montażem.
Jak wybrać odpowiednią instalację sprężonego powietrza?
Warto pamiętać o tym, że aby wykorzystanie instalacji sprężonego powietrza przynosiło oczekiwane efekty, konieczne jest dopasowanie jej do potrzeb określonego zakładu produkcyjnego. Inne oczekiwania względem tego rodzaju urządzeń ma branża farmaceutyczna, a inne — motoryzacyjna. W związku z tym dobrze stawiać na doradztwo fachowców, którzy wcześniej wykonali już wiele tego rodzaju instalacji, a tym samym wiedzą, co zrobić, aby uniknąć ewentualnych błędów.
Istotne jest też to, żeby na montażu instalacji sprężonego powietrza ani zakupie urządzeń mających stanowić jej elementy, nie oszczędzać. Wybranie tańszych, nieoryginalnych zamienników może spowodować szybką awarię sprzętu, a co za tym idzie zatrzymanie produkcji oraz straty finansowe. Tak jak było wspomniane, bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniej średnicy rur. Należy mieć na uwadze, że późniejsza modernizacja instalacji sprężonego powietrza jest znacznie droższa niż jej montaż.