Gięcie blach – metody
Gięcie blach
Gięcie blach to rodzaj obróbki materiału. Polega na zmianie krzywizny przedmiotu, poddawanego procesowi obróbki. Gięcie może zachodzić na zimno i na gorąco. Najczęściej wyróżnia się trzy metody gięcia – za pomocą walców, za pomocą przeciągania oraz na prasach przy pomocy tłoczników. Najpopularniejsza jest ta ostatnia. Za pomocą przeciągania tworzy się rury, kształtowniki i paski blachy. Z kolei gięcie za pomocą walców pozwala na produkowanie rur ze szwem i płaszczyzny zbiorników.
Gięcie blach – etapy
Proces gięcia blach obejmuje wyginanie, zaginanie, zwijanie, zawijanie, skręcanie, profilowanie, wyginanie oraz prostowanie. Warto jednak wiedzieć, że odkształcenia przedmiotu poddawanego obróbce mogą zachodzić jedynie do pewnej wartości naprężenia. Zmiana kształtu przekroju poprzecznego następuje na skutek zwiększenia wymiarów poprzecznych warstw ściskanych, a więc zmniejszenia wymiarów warstw rozciąganych.
Jak przebiega gięcie blachy?
Gięcie blachy wykonywane jest za pomocą trzech maszyn – prasy krawędziowej, walców i tłoczników. Na ogół wykorzystuje się do tego celu prasę ze sterowaniem komputerowym CNC. Pierwszą fazą jest gięcie sprężyste, potem następuje gięcie plastyczne i dotłaczanie. W zależności od grubości materiału proces ten wykonuje się na zimno (blacha cienka) bądź na ciepło (blacha grubsza). Blachę można zarówno zakrzywiać, jak i prostować. Odkształcenie wykonywane jest na całej długości danego elementu.
Gięcie blachy na prasie krawędziowej
Na prasach tego rodzaju można wykonywać wiele zabiegów. W tym przypadku elementami gnącymi są matryce i stemple, które tworzą wybraną krawędź bądź kształt. Elementy te wywierają nacisk na poddawany obróbce materiał, dlatego zmienia on swój kąt zagięcia. Prasy krawędziowe dzieli się na prasy CNC i prasy tradycyjne. Te drugie obsługiwane są w 100% przez człowieka. To od operatora urządzenia zależy jakość uzyskiwanego przedmiotu. Z kolei prasy CNC są sterowane komputerowo (numerycznie). Do programu wystarczy jedynie wprowadzić projekt, a urządzenie samo ustawia odpowiednie parametry. Gięcie blach odbywa się zawsze od zewnątrz w kierunku środka. Znajdujący się na stole roboczym materiał jest objęty działaniem manipulatora, który odpowiednio układa surowiec, pozwalając na uzyskanie wybranego kąta zagięcia. Stabilność zapewniają odpowiednie narzędzia dociskowe.
Gięcie blach prasą CNC
Prasy CNC umożliwiają bardzo dokładne wykonywanie elementów. W zasadzie eliminowane jest ryzyko popełnienia błędów. Zwiększa się też powtarzalność. Za sprawą sterowania komputerowego można od razu zaprogramować całą serię i uzyskać bardzo nietypowe kształty. Można zaprogramować całą serię produkcyjną oraz uzyskać niestandardowe kształty. Proces gięcia blach wykonywany jest w sposób w 100% automatyczny. Prowadnice łożyska przekazują materiał pomiędzy poszczególnymi etapami procesu. Sterowany jest również załadunek produktów. Prasy CNC są bardzo szybkie w działaniu i wydajne. Produkowane przez nie elementy znajdują bardzo szerokie zastosowanie.