Galwanizernie
Wszystko co musisz wiedzieć, zanim otworzysz swój zakład galwaniczny
Budowa galwanizerni nie jest zadaniem prostym zadaniem dla osoby z wykształceniem chemicznym a tym bardziej dla kogoś bez takiego wykształcenia. Otwarcie takiego zakładu wiąże się z koniecznością podjęcia różnych trudnych decyzji. Nie znajdziesz też gotowych projektów, które można by zastosować. Decydując się na budowę galwanizerni trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo pracowników oraz środowiska naturalnego. Podjęcie się takiej inwestycji oznacza wysokie koszty, również długofalowe.
Projekt nowego zakładu wiąże się z koniecznością uwzględnienia procesów technologicznych, które będą zachodzić na linii produkcyjnej zakładu galwanicznego. Za każdym razem są to wysokie koszty, trzeba będzie też wydeptać ścieżka do różnych urzędów o wydanie zezwolenia władz lokalnych, służb nadzoru sanitarnego, ochrony pracy itp. Projekt nowej inwestycji trzeba więc przeanalizować pod kątem spełnienia wymagań, planów czy zamierzeń nawet w dalekiej przyszłości. Decyzja o budowie galwanizerni powinna więc wiązać się z odpowiedzią na pytania: jakiego typu działalność będzie prowadzona, gdzie zostanie zbudowana galwanizernia oraz jak będą rozplanowane pomieszczenia i urządzenia w nowo wybudowanym zakładzie.
Najczęściej galwanizernie budowane są jako samodzielne zakłady usługowe. Nieco rzadziej, ale bywają też budowane jako wydziały dużego zakładu produkcyjnego.
Lokalizacja galwanizerni nie może być przypadkowa. Zależy od wielu warunków. Coraz trudniej jest uzyskać wszystkie zezwolenia na budowę galwanizerni. Trudności stwarzają przede wszystkim władze. Tym bardziej wybór lokalizacji musi być podyktowany dokładną analizą czynników, z których najważniejsze to: rozmieszczenie zakładu w pobliżu innego zakładu tego typu oraz odległość od potencjalnego zleceniodawcy usług. Galwanizernie z różnych względów są uważane za niepożądanych sąsiadów. Zazwyczaj budowane są w miejscach specjalnie do tego wyizolowanych, z dala od miast i osiedli, w pobliżu stref przemysłowych tworzonych na obszarach nieużytków rolnych. Spowodowane to jest nie tylko dużą emisją szkodliwych substancji chemicznych, hałasu wynikającego z pracy kompresorów, ale i szumem wydmuchiwanego powietrza. Projekty budowy galwanizerni powinny więc przewidywać takie umieszczenie wylotów wentylatorów, aby nie przeszkadzały sąsiadom, bez względu czy to będą inne zakłady produkcyjne czy obiekty użyteczności publicznej.
Nowoczesna galwanizernia wymaga wyspecjalizowanej załogi zarówno do pracy przy wannach, jak i w dozorze czy kontroli. Szkolenie załogi jest drogie i czasochłonne. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zatrudnienie załogi już przeszkolonej. Odpowiednia lokalizacja, w pobliżu miejsc dających możliwość doboru wykwalifikowanych pracowników, na pewno ułatwi to zadanie.
Budowa galwanizerni to również koszty uzbrojenia. Ceny nośników energii, wody, opłaty za ścieki, wywóz nieczystości są różne w zależności od obszaru kraju. Znajomość procesów technologicznych galwanizerni pomaga odpowiednio wyliczyć te koszty. Wiadomo, że zużycie wody, opłaty za ścieki i wywóz nieczystości to, szczególnie w tej gałęzi przemysłu, sprawa niezwykle ważna i kosztowna. Czasami pomocna bywa polityka władz lokalnych, szczególnie, kiedy przewiduje określone ulgi dla nowo powstałych zakładów. Przyszły właściciel galwanizerni powinien również zadać sobie trud poznania owej polityki i sposobu prowadzenia opłat na wybranym terenie. Podobnie jest z zabezpieczeniem zakładu pod względem wymogów przepisów ochrony środowiska. Przepisy te są co prawda ujednolicone dla całego państwa, ale, wobec nowo powstałych zakładów produkcyjnych, niezwykle surowe i bezwzględnie przestrzegane.
Młody przedsiębiorca powinien również liczyć się z kosztami transportu wyprodukowanych wyrobów. Galwanizernie, oddalone od miejsc zamieszkania przez ludzi, nie powinny być oddalone od głównych dróg. Wpłynie to na pewno na koszt transportu wyrobów do zakładów zleceniodawcy.
Budowa galwanizerni nie powinna być więc efektem pochopnych decyzji, ale wynikiem wielu analiz całego zespołu specjalistów w określonych dziedzinach. Pozwoli to uniknąć kosztownych korekt lub niepożądanego bankructwa spowodowanego brakiem np. odbiorców wyrobów. Określenie, jak powinna wyglądać przyszła galwanizernia, wymaga od przedsiębiorcy wiedzy z różnych dziedzin oraz niezwykłej wyobraźni. Do jego zadań należy bowiem określenie szkicu uwzględniającego miejsce na: magazyny przechowujące detale do obróbki, wyposażenie magazynów, specjalistyczne magazyny, pomieszczenia do nakładania elementów na wieszaki lub załadunek do bębnów galwanicznych, pomieszczenia właściwej galwanizerni, pomieszczenia do rozładunku galwanizowanych detali, zaplecze socjalne, biuro obsługi klienta, szatnie, pokój śniadaniowy, garaże.
Pomieszczenia właściwej galwanizerni powinny także uwzględniać typ technologii, jaki będzie stosowany.
Niezwykle istotną sprawą dla młodego inwestora jest również wyposażenie galwanizerni w odpowiednie urządzenia czy całe linie produkcyjne. Tak naprawdę to od nowoczesności i sprawności zależy przyszłość zakładu. Jednak raz zakupione urządzenia nie będą w zakładzie pracować zawsze. Po pierwsze następuje ich eksploatacja, po drugie okrutny rynek wymaga zmian całych linii produkcyjnych. Poza tym rozmieszczenie wanien galwanicznych i urządzeń pomocniczych ma wpływ na jakość produkcji. Niewłaściwe rozstawienie tych urządzeń może utrudnić do nich dostęp oraz zwiększyć ryzyko zanieczyszczeń elektrolitów.
Prawidłowo funkcjonująca galwanizernia powinna zatrudniać osobę odpowiedzialną za wybór materiałów do galwanizacji, projektowanie linii produkcyjnej oraz kontrolowanie jakości wyrobów. Osoby zatrudnione w galwanizerni powinny cechować się niezwykłą wiedzą techniczną, praktyczną i być gotowe do systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji.
Galwanizernia a ekologia
Każdy kto chce otworzyć swój własny zakład galwaniczny musi być przygotowany na spełnienie odpowiedniego standardu odpowiadającego wymogom ochrony środowiska, bez tego żaden zakład galwanotechniczny nie jest w stanie funkcjonować. Wymaganym minimum jest spełnianie zapisanych ustawowo wymogów ochrony powietrza, wody oraz podłoża.
Z tego też powodu ochrona środowiska i wiążące się z tym adekwatne urządzenia służące do uniknięcia wszelkiego rodzaju szkodliwych odpadów różnego typu należą do zadań, które powinno się traktować ze szczególną starannością. Każde urządzenie podporządkowane ochronie środowiska jest wynikiem ustawowych wymogów, naukowych odkryć, technicznego rozwoju, praktycznych prób oraz intensywnych obliczeń.
Podczas procesów mycia i przygotowania powierzchni pod malowanie przemysłowe powstają głównie ścieki kwaśno-alkaliczne , natomiast w procesach galwanicznych mogą być wytwarzane ścieki chromowe oraz ścieki cyjankaliczne.
Dokąd należy usuwać wszelkie odpady?
Odpowiedź na to pytanie już od dawna związana była z licznymi problemami. Niekontrolowane wydzielanie jest niemożliwe, wydalanie przez dach do środowiska również nie wchodzi w grę. Jedyne co pozostaje to zdefiniowane i obliczone urządzenie wentylacyjne, które transportuje zanieczyszczone powietrze tam, gdzie jest ono filtrowane, oczyszczane i już czyste wydalane do środowiska. Taka technika gwarantuje zastosowanie się do ustawowych wymogów.
Nie inaczej należy postępować z wodą. Wymogi ustawodawcy, podtrzymane w ustawie dotyczącej gospodarki wodnej i innych inicjatyw ustawodawczych tworzą ramy dla przemysłowych możliwości korzystania w surowca jakim jest woda. Wzmagające się zużycie wody zmusza do oszczędnej gospodarki we wszystkich aspektach zarządzania zasobami wodnymi – zarówno w prywatnych, jak i przemysłowym zakresie.
Dlatego jeśli zdecydujesz się na otwarcie własnej galwanizerni, będziesz musiał zainwestować również w oczyszczalnię. Więcej o rodzajach oczyszczalni stosowanych w branży galwanizerskiej znajdziesz na stronie producenta oczyszczalni.