Biotechnologia w produkcji żywności – jak wpływa na zdrowie?
Po raz pierwszy, samo słowo zostało użyte w okolicach I wojny światowej, jednak już w starożytnym Egipcie stosowano procesy biotechnologiczne, m.in. do wypieków. Na chwilę obecną, biotechnologię najczęściej wykorzystuje się w medycynie, farmacji, ale również przemyśle spożywczym.
Czym właściwie jest biotechnologia?
Pod tym pojęciem kryje się użytkowanie procesów biologicznych na skalę przemysłową. Przykładem takiego zastosowania może być wytwarzanie piwa poprzez fermentację cukrów prostych z wykorzystaniem drożdży czy utrwalanie żywności z użyciem antyutleniaczy.
Na chwilę obecną, wiele procesów biotechnologicznych jest ściśle powiązanych z GMO, czyli genetyczną modyfikacją organizmów do określonych potrzeb. Wiele osób, zarówno w Polsce jak i innych częściach świata uważa, że takie przetwarzanie żywności wywołuje daleko idący negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. To powoduje niechęć do spożywania pokarmów modyfikowanych.
Biotechnologia w produkcji żywności – w jaki sposób jest stosowana?
Warto wiedzieć, że choć odnotowuje się ciągły postęp w tej dziedzinie, zasadniczo polski przemysł biotechnologiczny jest rozwinięty dość słabo. Jednak w większości krajów, biotechnologia może być wykorzystywana m.in. do poprawy jakości żywności. Dzięki temu – sam proces uprawy nie ma aż tak dużego znaczenia, podobnie jak to, czy nasiona były wysokiej jakości. Dzięki możliwościom, jakie oferuje biotechnologia, istnieje szansa na znaczące zmniejszenie niedoborów, jakie występują w ludzkich organizmach na całym świecie w wyniku stosowania nieprawidłowej diety.
Biotechnologia żywności – na co pozwala?
Jednym z najpowszechniejszych, wspomnianych wyżej zastosowań – jest wzbogacanie istniejącej żywności o składniki odżywcze, witaminy i minerały, dzięki którym może dojść do znaczącej poprawy stanu zdrowia.
Dodatkowo, niewątpliwą korzyścią ze stosowania biotechnologii w produkcji żywności, jest możliwość znaczącego ograniczenia kosztów, jakie wynikają m.in. z uprawy roślin. Możliwość uzyskania odmian, które będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak np. nadmiar wody czy wręcz przeciwnie – susza) sprawi, że znacząco zmaleją straty w rolnictwie.
Wzbogacanie pożywienia czy poprawa wytrzymałości gatunków roślin to niejedyne korzyści, jakie może nieść za sobą biotechnologia. Ilość opcji jest wręcz niezliczona i daje m.in. możliwość poprawy responsywności poszczególnych rodzajów pożywienia na witaminy czy składniki mineralne.
Biotechnologia – bezpieczna czy nie?
Zasadniczo, dziedzina ta jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Oczywiście nie należy lekceważyć jej mocy i mieć świadomość np. tego, że w przypadku wydostania się niektórych substancji poza laboratoria, biotechnologia mogłaby okazać się poważnym zagrożeniem. Istnieje ryzyko, że dałaby możliwość mutacji różnym patogenom, czyniąc je np. antybiotykoopornymi. Jest to jednak teoria, a zachowanie właściwych procedur w laboratoriach minimalizuje takie ryzyko. Poza powyższym, biotechnologia może nieść za sobą wiele korzyści, jak ograniczenie kosztów produkcyjnych czy ogólna poprawa zdrowia na całym świecie.
Świadomość Polaków w zakresie biotechnologii, a także powiązanego z nią modyfikowania organizmów, stale rośnie. Według obecnie prezentowanych danych, około 1/3 Polaków wyraża gotowość do spróbowania tego rodzaju żywności, jednak znaczna większość wciąż uważa modyfikację genetyczną za niekorzystną dla ludzkiego organizmu. Wynika to w dużej mierze z nieświadomości, jednak z roku na rok – sytuacja w tym zakresie dynamicznie się zmienia.