Prawo nieruchomości – zniesienie współwłasności
Nieruchomości, takie jak np. działki, mieszkania czy domy, a także inne składniki majątkowe mogą mieć więcej niż jednego właściciela. Dzieje się tak m.in., gdy zostały nabyte w ramach wspólnoty majątkowej bądź odziedziczone przez kilku spadkobierców. W wielu przypadkach taka sytuacja staje się kłopotliwa. Rozwiązaniem problemu jest zniesienie współwłasności, a więc w uproszczeniu – dokonanie podziału majątku. O ile dany składnik majątkowy – np. grunt – jest duży, możliwe jest jego fizyczne podzielenie na części, adekwatnie do praw posiadanych przez poszczególnych współwłaścicieli. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest dostępne – gdy współwłasnością jest np. mieszkanie czy samochód, najlepszym wyjściem z sytuacji jest przejęcie go przez jednego z współwłaścicieli, który spłaci pozostałych.
W sprawach związanych ze zniesieniem współwłasności, a także innych, które obejmuje szeroko pojęte prawo nieruchomości, przydatna będzie pomoc doświadczonego i kompetentnego prawnika. Ekspert ułatwi przejście przez procedury związane ze zniesieniem współwłasności – zarówno, jeśli postępowanie odbywa się na drodze polubownej, jak i sądowej.
W jaki sposób przeprowadzić zniesienie współwłasności?
Zniesienie współwłasności może się odbyć:
- polubownie – wówczas, gdy wszyscy współwłaściciele są zgodni co do sposobu podziału współwłasności,
- na drodze sądowej – w tej sytuacji to sąd, opierając się na przedstawionych przez strony dokumentach i innych dowodach, a także opinii biegłych wskaże, w jaki sposób zostanie podzielona współwłasność.
Warto podkreślić, że polubowne zniesienie współwłasności może się odbyć:
- u notariusza – wówczas wszystkie strony podpisują sporządzony przez niego akt notarialny – jest to procedura szybsza, która jednak wiąże się z wyższymi kosztami,
- na drodze sądowej – gdy strony przedstawią plan podziału współwłasności i wykażą się zgodnością stanowisk, opłaty sądowe wyniosą 300 zł – to rozwiązanie obarczone niższym wydatkiem, ale wymagające poświęcenia większej ilości czasu.
Udając się po pomoc do prawnika w zakresie zniesienia współwłasności, Klient może oczekiwać m.in.:
- rzetelnego przeanalizowania statusu prawnego współwłasności, a także pomocy w wypracowaniu stanowiska co do roszczeń,
- wsparcia w obszarze przygotowania pisma procesowego oraz innych dokumentów / korespondencji do pozostałych współwłaścicieli – na mocy udzielonego pełnomocnictwa,
- reprezentacji zarówno podczas ewentualnych negocjacji z pozostałymi współwłaścicielami, jak i przed sądem w toku postępowania.