Ile można dorobić, będąc na KRUS-ie w 2018 roku?
Ubezpieczenie powszechne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma pierwszeństwo przed rolniczym. Oznacza to, że osoba dodatkowo zatrudniona, która będzie czerpać źródło zarobku poza gospodarstwem rolnym i zostanie objęta obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS, traci uprawnienia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przepisy nie wykluczają jednak całkowicie możliwości dodatkowego zarobku. Ile można dorobić na KRUSie w 2018 r.?
Regulacja prawna
Zgodnie z zasadą pierwszeństwa wprowadzoną przez ustawodawcę, podleganie ubezpieczeniu ZUS uniemożliwia rolnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą pozostanie w ubezpieczeniu KRUS i to choćby rolnik nadal spełniał przesłanki objęcia ubezpieczeniem rolniczym określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ubezpieczenie powstaje z mocy prawa z chwilą spełnienia przesłanek zawartych w ustawach, dlatego niezwykle ważna jest świadomość, ile rolnik może dorobić, by nie stracić swojego uprawnienia.
Możliwość dorobku
Jedynym dozwolonym przypadkiem, który nie będzie wiązał się z utratą uprawnień w KRUSie jest zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie. Jednakże prawo wyznacza także kolejny warunek – określa, ile może dorobić rolnik pracujący dla zleceniodawcy. Limit zarobków równy jest minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. W 2018 roku wynosi ono 2100 zł brutto, co oznacza, że taki właśnie jest limit zarobków.
Potrzebujesz odwołać się od decyzji KRUS? Nie wiesz jak to zrobić lub potrzebujesz porady prawnej? Zapraszamy na http://kancelaria-brzozowska.pl/prawo-ubezpieczen-spolecznych/