Wełna mineralna czy piana PUR – czym ocieplać poddasze?
Polacy nadal najchętniej wykorzystują do ocieplenia poddaszy wełnę mineralną, która jest tania i łatwo dostępna. Coraz częściej zauważamy jednak, że pianka poliuretanowa mimo iż generuje wyższe koszty montażu, to w perspektywie dłuższego czasu przynosi daleko idące oszczędności, świetnie sprawdzając się jako ocieplenie domu. Zalety piany PUR odczuwa się już po pierwszym sezonie grzewczym, ponieważ ten świetny izolator redukuje koszty ponoszone na ogrzewanie domu.
Zalety izolacji pianką poliuretanową
Piana poliuretanowa jest dobrym izolatorem, dzięki czemu nie pozwala nazbyt mocne nagrzewanie się poddasza latem, a dodatkowo znacznie lepiej niż wełna wycisza pomieszczenia. Niewątpliwą zaletą piany poliuretanowej stosowanej jako ocieplenie poddasza jest jej łatwy montaż, który wykonuje się specjalnymi pistoletami natryskowymi, nawet na powierzchnie mające nieregularne kształty. Niestety, z wełną mineralną jest znacznie więcej problemów, jej mocowanie na poddaszach o nieregularnym kształcie jest trudnym zadaniem, wymagającym sporych nakładów cennego czasu.
Izolacja natryskowa jest przyjazna dla zdrowia, ponieważ nie wchłania w swoje struktury pary wodnej, nie gromadzi kurzu, zarodników grzybów i roztoczy, których nie brakuje w wełnie mineralnej. Piana poliuretanowa jest polecana do stosowania w domach, w których przebywają alergicy i dzieci. Ostateczny wybór sposobu ocieplenia mimo wszystko należy do samych mieszkańców, jednak ewidentnie piana poliuretanowa ma znacznie więcej zalet niż tradycyjna wełna mineralna, jedynym jej minusem jest wyższa cena.