Nowoczesne technologie w przemyśle motoryzacyjnym
W dzisiejszych czasach obróbka powierzchniowa stała się mocno zaawansowana. Nowoczesne technologie w obróbce powierzchni metali wykorzystywane są często w procesie motoryzacyjnym. Pozwalają one osiągnąć lepsze, a przede wszystkim trwalsze rezultaty, niż tradycyjne techniki obróbki. Ponadto praca przebiega szybciej, a także jest mniej wymagająca. Przekłada się to na całkiem korzystne ceny. Takie metody stosowane są zwykle do renowacji detali, które zwykle posiadają ciężko dostępne zakamarki. Perfekcyjnie sprawdzają się w przypadku powierzchni aluminiowych, np. felg samochodowych.
Gratowanie
Gratowanie zwane jest również oszlifowaniem, czy też zaokrąglaniem krawędzi. Jego głównym zadaniem jest pozbycie się ostrych nierówności z powierzchni metalu (gratów). Umożliwia to bezpieczną eksploatację detalu, a także poprawia jego wygląd wizualny. Do tego procesu wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, a także odpowiednio dobrane środki. Efektem gratowania jest idealnie gładka powierzchnia.
Trowalizacja
Proces trowalizacji (obróbki wibrościernej) ma charakter mechaniczno-chemiczny. Wymaga on zastosowania kształtek o różnej średnicy, dzięki którym można usunąć wszelkie niedoskonałości oraz nierówności obrabianej powierzchni. Podczas obróbki wykorzystywane są środki chemiczne, które przyspieszają oczyszczanie, a także sprawiają, że rezultaty utrzymują się dłużej. Zwykle są to płyny antykorozyjne, które niwelują ryzyko ponownego pojawienia się korozji. Trowalizacja przebiega szybko i nie jest pracochłonna.