Mechaniczna obróbka powierzchniowa metali – rodzaje i charakterystyka
Mechaniczna obróbka powierzchniowa metali to proces polegający na usunięciu niejednorodności oraz zanieczyszczeń (takich jak piasek, rdza, zgorzelina, żużel lub nawet stara powłoka lakiernicza) z detali, co do których konieczne jest spełnienie określonych wymagań. Podczas tego rodzaju obróbki w obiegu zamkniętym, wykorzystuje się materiał ścierny, którego odpowiednie użycie zapewnia m.in. wygładzenie, usunięcie deformacji lub nawet umocnienie struktury powierzchniowej. Technologia obróbki powierzchniowej odgrywa bardzo dużą rolę w branżach, które wymagają wysokiej dokładności detali, takich jak m.in. branża motoryzacyjna czy lotnictwo.
Wśród metod obróbki powierzchniowej wyróżniamy m.in. obróbkę strumieniowo-ścierną oraz coraz bardziej zyskującą na znaczeniu obróbkę wibrościerną. Poniżej krótka charakterystyka obu z nich.
Obróbka strumieniowo-ścierna
Metoda strumieniowo-ścierna polega na tym, że podczas obróbki danego detalu materiał ścierny, którym może być np. żeliwo, kierowany jest na powierzchnię, poddawaną mechanicznemu czyszczeniu. Efekty, jakie można uzyskać, podczas tego rodzaju obróbki zależą od zastosowanego materiału ściernego, jak również konkretnych parametrów takich jak prędkość, z jaką uderza on w przedmiot.
Obróbka wibrościerna
Obróbka wibrościerna to proces, który oparty jest na chemiczno-mechanicznej obróbce wykończania powierzchni. Technologia obróbki powierzchniowej w przypadku tej metody polega na wprawianiu w ruch znajdujących się w czaszy roboczej detali oraz mediów (wody i płynów technologicznych) przy użyciu systemu napędu wibracyjnego.
Obróbka wibrościerna to niezwykle ciekawy i przydatny proces, który znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie, szczególnie jeżeli chodzi o produkcję wielkoseryjną oraz masową wyrobów o niewielkich wymiarach (doskonale sprawdza się więc w przemyśle motoryzacyjnym). Technologia ta jest często wykorzystywana jako obróbka wykończeniowa skomplikowanych elementów, które powstały podczas obróbki plastycznej (np. odlewania czy obróbki skrawaniem). W wyniku tego procesu możliwe jest usuwanie naddatków w postaci wypływek, usuwanie zadziorów po obróbce mechanicznej, a także przygotowywanie powierzchni do kolejnych procesów takich jak np. nanoszenie powłok malarskich czy galwanicznych. Jednym z typowych efektów tego rodzaju obróbki jest zmniejszenie chropowatości powierzchni — w wyniku zastosowania kształtek polerujących podczas tego procesu możliwe jest nawet uzyskanie stanu wybłyszczenia powierzchni.
Dodatkową zaletą obróbki wibrościernej jest również to, że dzięki wykorzystaniu podczas procesu odpowiednich płynów technologicznych możliwe staje się zapewnienie obrabianym detalom powłoki antykorozyjnej. Komponenty poddane takiej obróbce powierzchni zostają wiec pozbawione ostrych krawędzi, uwolnione od smarów i zanieczyszczeń oraz co ważne uzyskują również dodatkową ochronę przed korozją — jak widać, obróbka powierzchniowa ma wiele zalet i trudno się dziwić, że wciąż zyskuje ona na znaczeniu. Pozwala ona spełniać bardzo konkretne i wysokie wymagania, jakie przed dostawcami stawiają ich wymagający klienci.