Lokaty bankowe – czy są opłacalne?
W dobie malejących stóp procentowych coraz ciężej o wysoko oprocentowaną lokatę bankową. Niemniej jednak nadal możemy znaleźć ciekawe oferty proponujące 3-5% w skali roku. Od czego tak naprawdę zależy atrakcyjność lokat i kiedy możemy stwierdzić, że oferta banku jest naprawdę atrakcyjna?
Oprocentowanie lokat bankowych
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje lokat: z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym. Decydując się na depozyt z oprocentowaniem stałym, możemy oszacować, co do złotówki, jaki zysk on nam przyniesie. Wysokość oprocentowania w dużej mierze uzależniona jest od ustalanych przez Narodowy Bank Polski stóp procentowych. Uproszczając: jeżeli stopy procentowe rosną, to rośnie też oprocentowanie lokat proponowanych przez banki. Rosną jednak także raty kredytu, które spłaca osoba fizyczna lub firma. W ostatnich miesiącach ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe są regularnie obniżane, co przekłada się na coraz mniej atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych.
Porównanie oprocentowania
Porównując oprocentowanie lokat musimy pamiętać, że najczęściej jest to oprocentowanie podawane w skali roku. Z raportów banków wynika, że najpopularniejsze lokaty zawierane są na okres kilku miesięcy. Kalkulując zysk musimy uwzględnić krótszy czas trwania lokat i ustalić rzeczywistą stopę oprocentowania, na którą wpływ ma także podatek od zysków kapitałowych obowiązujący także w przypadku lokat. Popularnie nazywamy go „podatkiem Belki” od nazwiska byłego ministra finansów, który tenże podatek zaproponował.
Podatek Belki
Podatek od zysków kapitałowych odnosi się do lokat, akcji i dywidend od nich wypłacanych, obligacji, instrumentów pochodnych oraz funduszów inwestycyjnych. Jego stawka wynosi 19% i jak sama nazwa wskazuje, płacony jest on od zysku powstałego na transakcjach na powyżej wymienionych instrumentach finansowych. W przypadku lokat, 19% zapłacimy od wygenerowanych przez lokatę odsetek. Zobrazujmy to prostym przykładem. Bank oferuje nam lokatę trzymiesięczną z oprocentowaniem 5% w skali roku. Decydujemy się na zdeponowanie 10 000zł. Odsetki, jakie wygeneruje ta lokata wyniosą 125 zł. Od tych odsetek zapłacimy 19% podatku, więc zostanie nam „w kieszeni” 101,25 zł. Podatek ten jest automatycznie potrącany przez bank. Więc w przeciwieństwie na przykład do transakcji na giełdzie, nie musimy uzupełniać żadnego PITu i uwzględniać podatku w zeznaniu rocznym z Urzędem Skarbowym. Co ciekawe, jeszcze kilkanaście miesięcy temu na rynku były obecne lokaty, które omijały tenże podatek.