Integracja systemów informatycznych w firmie
Integracja systemów informatycznych zwykle uważana jest za jeden ze środków służących do integracji biznesu. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie: czy warto w nią inwestować? Jakie korzyści się z nią wiążą?
Jak rozpatrywać integrację?
Integracja systemów informatycznych ma w zamierzeniu wspomaganie procesów biznesowych za pomocą integrowania rozwiązań IT. Bazuje ona na zespalaniu systemów umożliwiając tym samym korzystanie z zasobów każdego z nich. Bywa też rozpatrywana w ramach koncepcji M. Portera, a więc łańcucha tworzenia wartości, na który składają się działania przedsiębiorstwa, jak również jego partnerów biznesowych i innych podmiotów, w tym nawet klientów.
Kluczowe korzyści
Integracja systemów informatycznych umożliwia osiągnięcie efektu synergii. Do kluczowych korzyści możemy zaliczyć m.in. uzyskanie spójności danych, które, zamiast do wielu, trafiają do jednego systemu. Pozwala to na wyeliminowanie nieprawdziwych informacji oraz błędów. Kolejnym plusem integracji systemów informatycznych jest niewątpliwie wygoda. Jeżeli raz wprowadzimy dane, zaktualizują się one automatycznie we wszystkich systemach, co pozwala na oszczędność czasu. Ponadto, integracja umożliwia łatwe i szybkie udostępnianie informacji z jednego działu firmy do drugiego. Skutkiem tego jest pełne wykorzystanie potencjału firmy ukrytego w informacjach – łatwy dostęp do danych pozwala na wykorzystanie ich w maksymalnym zakresie.
Główny czynnik powodujący integrację
Dziś wiele osób uważa, że systemy informatyczne integrowane są przede wszystkim ze względu na wiedzę posiadaną przez przedsiębiorstwo. Wiedza stała się zasobem, którym zarządzamy, a więc pozyskujemy ją, archiwizujemy i wykorzystujemy. W firmie szczególnie ważne jest umożliwienie swobodnego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi działami i pracownikami. Wymaga to zintegrowanych systemów IT.
Nowe formy przedsiębiorstw
Pojawienie się nowych form przedsiębiorstw, jakimi są organizacje wirtualne, spowodowało powstanie zupełnie innej techniki pracy, która jest rozproszona. Wirtualne przedsiębiorstwa przeprowadzają procesy gospodarcze przez wiele, znajdujących się w różnych lokalizacjach, punktów produkcji i sprzedaży. Procesy te dosięgają również zewnętrznych podmiotów powiązanych z przedsiębiorstwem, takich jak dostawcy czy nawet klienci. Nowe formy przedsiębiorstw inicjują dyskusję na temat przydatności modeli zintegrowanych systemów informatycznych tworzonych z myślą o organizacjach tradycyjnych oraz inspirują do utworzenia zupełnie nowych rozwiązań.
Mimo wszystko, nie da się nie zauważyć, że systemy informatyczne stały się wewnętrznym i istotnym składnikiem każdego przedsiębiorstwa, na potwierdzenie czego powstają sformułowania takie, jak zintegrowane „przedsiębiorstwo” zamiast „system informatyczny”.