Twarda woda – problemem zakładów przetwórstwa spożywczego i gospodarstw domowych
Zakłady przetwórstwa spożywczego powinny mieć dostęp do odpowiednio zmiękczonej wody. Jest to warunek sprawnego działania urządzeń produkcyjnych oraz właściwego przebiegania procesów technologicznych. Nieodpowiednia, twarda ciecz prowadzi do osadzania się kamienia kotłowego wewnątrz maszyn. Ogranicza to działanie detergentów podczas mycia i stanowi przyczynę uszkodzenia sprzętu. Nieodpowiednio zmiękczona woda zawiera dużą ilość jonów wapnia i magnezu. Suma twardości trwałej i przemijającej daje nam informacje o ogólnym stanie cieczy. Aby poznać właściwości wody, dostępnej w danym obiekcie, należy zwrócić się do dostawcy. Informacji można szukać np. na stronach internetowych lokalnych wodociągów. W przypadku prywatnego ujęcia dokonuje się analizy za pomocą testera kropelkowego. Można również oddać próbkę wody do badania.
Koszty spowodowane twardą wodą
Twarda woda powoduje zwiększone koszty wielu czynności wykonywanych w gospodarstwie domowym. Podczas przygotowywania kawy czy herbaty na dnie i ściankach czajnika oraz w przewodach ekspresu występuje kamień. W efekcie urządzenia wymagają zużycia większej ilości energii. Konieczne jest również stosowanie dodatkowych nabłyszczaczy w zmywarce. Rośnie ogólne zużycie detergentów, co jest widoczne również w przypadku prania. Z tego powodu tkaniny szybko tracą oryginalne kolory i niszczą się. Niekorzystne efekty zauważymy także podczas codziennej kąpieli. Szorstka skóra i wysuszone włosy będą wymagały odpowiednich kremów i olejków. Zniszczeniu mogą natomiast ulec elementy centralnego ogrzewania, baterie i zawory. Osiadający kamień zmniejsza szczelność rur, wymienników, kotłów i podgrzewaczy. Skutkiem jest zmniejszenie ich sprawności i wzrost oporów ruchu cieczy.
Zmiękczanie wody
Woda powinna być odpowiednia dla urządzeń zakładów przemysłowych oraz nadawać się do użytkowania w gospodarstwie domowym. W tym celu stosuje się urządzenia zmiękczające. Mają one za zadanie usuwać szkodliwe cząsteczki poprzez zamianę jonów wapnia i magnezu na jony sodowe. Proces odbywa się podczas przepływu cieczy przez odpowiedni wkład filtra. Wybierając zmiękczacz należy sugerować się jego wysoką jakością a także estetycznym wyglądem. Montuje się je jak najbliżej wodomierza na przyłączu wodociągowym. Zainstalowana maszyna wychwytuje niepożądane substancje i zastępuje je jonami sodu. Proces odbywa się dzięki obecności żywicy jonowymiennej. Urządzenie zapewnia nieprzerwany monitoring przepływu wody, niski koszt eksploatacji oraz łatwość w obsłudze.