System zarządzania urządzeniami w przemyśle i budownictwie
Uporządkowanie systemu zarządzania urządzeniami z zakresu automatyki jest podstawowym elementem, który ma na celu zoptymalizowanie procesów elektrycznych, elektrotechnicznych, pneumatycznych i programowych, jakie odbywają się w zakładach produkcyjnych. Służy temu stosowanie tzw. szaf sterowniczych oraz rozdzielnic budowlanych.
Czym jest szafa sterownicza?
Szafa sterownicza to metoda uporządkowania całej aparatury oraz wszystkich urządzeń z nią współpracujących. Stanowi ona swego rodzaju rusztowanie będące oparciem dla całego systemu rozdzielczego. Dzięki niej możliwe jest zarządzanie pracą wszystkich urządzeń elektrycznych, elektronicznych i pneumatycznych z jednego miejsca. Niezwykle ważnym elementem szafy sterowniczej są rozdzielnice budowlane, które służą do rozdzielania i mierzenia energii elektrycznej oraz zasilania nią wszystkich urządzeń tworzących system automatyki. Żeby jednak szafa mogła spełniać swoje zadanie, musi być odpowiednio skonstruowana. Prefabrykacja szaf sterowniczych powinna uwzględniać kilka podstawowych warunków.
Jakość wykonania
Szafa sterownicza spełnia swoje zadanie jedynie wtedy, kiedy jest wytrzymała i trwała. Jej stosowanie ma za zadanie uporządkowanie metody zarządzania wszystkimi urządzeniami tworzącymi system automatyczny. O skutecznym usprawnieniu możemy mówić wtedy, kiedy nie zachodzi konieczność dokonywania częstych zmian w systemie. Zatem zarówno projekt montaż i uruchomienie szafy sterowniczej, powinna cechować wyjątkowa dbałość o najwyższy stopień wykonania. Najważniejszym elementem wpływającym na jakość tego systemu jest rodzaj używanych komponentów. Dobrą wartość produktu zapewnią jedynie elementy pochodzące od wiodących producentów. Dlatego, oszczędność na częściach nie powinna mieć miejsca. Stosowanie najlepszych komponentów zapewni bezawaryjność instalacji na długie lata. Drugim ważnym aspektem wpływającym na jakość instalacji jest jej spójność. Polega ona na całkowitym dopasowaniu wszystkich elementów projektu, zarówno oznaczników w szafach, jak i ich odpowiedników w programie. Dzięki temu, uzyskamy płynność działania systemu oraz możliwość szybszego rozruchu instalacji.
Bezpieczeństwo i intuicyjność użytkowania
Bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo konstrukcji. Dotyczy to zarówno instalacji w środku szafy, jak i jej obudowy. Szafy sterownicze powinny uwzględniać wyrównanie potencjałów między wszystkimi metalowymi częściami. W tym celu stosuje się uziemienie wszystkich komponentów, łącznie z obudową. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznych linek uziemiających. Bardzo często stosuje się także systemy automatycznego uziemienia, które polegają na scaleniu konstrukcji szafy, jej ścian, dachu oraz podłogi, specjalną ramą przewodzącą, co sprawia, że nie zachodzi potrzeba montowania dodatkowych linek w obudowie.
Intuicyjność użytkowania
Szafa sterująca musi być także łatwa w obsłudze, jednie wtedy naprawdę zoptymalizuje zarządzanie procesami automatyki. W tym celu stosuje się precyzyjny system oznaczeń, który uwzględnia zarówno aparaty, jak i złączki i przewody do nich podłączane. Dzięki temu, szafa sterownicza zyskuje intuicyjność obsługi. Pozwala to również na szybsze i bardziej sprawne wymienianie poszczególnych komponentów.