Obróbka wibrościerna
Obróbka wibrościerna to proces oparty na chemiczno-mechanicznej obróbce wykańczania powierzchni. Jest to proces opierający się na wprawianiu w ruch znajdujących się w czaszy roboczej detali, mediów, wody i płynów technologicznych przez system napędu wibracyjnego. Wszystko po to, aby jak najlepiej połączyć ich stałe wzajemne oddziaływanie. Tylko w ten sposób można bowiem uzyskać oczekiwany efekt, czyli idealne wykończenie powierzchni.
Zastosowanie technologii obróbki wibrościernej
Obróbkę wibrościerną stosuje się najczęściej w jubilerstwie do polerowania i w zakładach produkcyjnych w celu przygotowania komponentów do dalszych jej etapów. Zabieg można przeprowadzać między innymi na różnego rodzaju biżuterii metalowej, kościach, kamieniach szlachetnych czy elementach wykonanych z tworzyw sztucznych. Jest to więc z pewnością ciekawa propozycja dostępna na wyciągnięcie ręki w coraz większej ilości firm.
Zalety obróbki wibrościernej
Obróbka wibrościerna to proces, który wykorzystuje kształtki ceramiczne w celu wykończenia i przygotowania powierzchni. Obróbka wibrościerna, inaczej zwana trowalizacją, wykorzystuje płyny technologiczne zapewniające przez pewien okres utrzymanie powłoki antykorozyjnej. Tym samym z komponentów zostają usunięte ostre krawędzie i wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiły się w procesie produkcji. Obróbka wibrościerna ma wiele zalet. Przede wszystkim można jej poddać zarówno małe jak i większe przedmioty. Już po jednym zabiegu uzyskuje się nie tylko gładką, pozbawioną zadziorów powierzchnię, ale również zabezpieczenie antykorozyjne w postaci specjalnej powłoki.
Obróbka strumieniowo-ścierna
Obróbka strumieniowo-ścierna to proces, w którym na obrabiany detal kierowane jest z ogromną prędkością ścierniwo. Energię, która ją nadaje, tworzy sprężone powietrze, wytwarzane przy pomocy specjalistycznego sprzętu o dużej mocy. To właśnie maszyny są bardzo ważne podczas procesu obróbki. Nie mniej istotne w kontekście końcowych rezultatów jest również wybór ścierniwa.
Gratowanie
Gratowanie to proces, który pozwala w prosty sposób usunąć niepożądane struktury, takie jak ostre krawędzie czy uciążliwe graty. Celem zabiegu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa użytkowników przedmiotu. Gratowanie pełni również istotną rolę estetyczną, zapewniając korzystny pod kątem wizualnym efekt końcowy. Maszyny, które używa się do przeprowadzenia zabiegu zwie się gratownicami.
Zastosowanie procesu gratowania
Do zabiegu gratowania wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt i odpowiednie materiały. Tylko w ten sposób można uzyskać pożądany efekt. Dzięki procesowi gratowania można uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Wykorzystuje się go przede wszystkim w branży medycznej, lotniczej i motoryzacyjnej, czyli tam, gdzie niezbędna jest bardzo dokładna obróbka. Gratowanie pozwala osiągnąć idealny, nieskazitelny i jedyny w swoim rodzaju efekt końcowy. Właśnie dlatego warto poszukać profesjonalnej firmy, która oferuje jego wykonanie. Pozwoli to skutecznie zaoszczędzić czas i pieniądze za jednym razem.